poniedziałek, 20 lutego 2017

Wentylatory łazienkowe - podstawowe informacje

Urządzając łazienkę powinniśmy zwrócić uwagę na bardzo istotną sprawę, jaką jest wentylacja tego pomieszczenia. Wentylator łazienkowy jest skutecznym rozwiązaniem problemu z nadmierną wilgocią, parą wodną oraz z nieświeżym powietrzem w łazience, pomaga wymienić wilgotne powietrze w pomieszczeniu. Wentylatora łazienkowy pozwala na rozwiązanie problemu nieschnących wilgotnych ręczników oraz zaparowanych szyb i luster.
                 Pierwszym aspektem przy wyborze wentylatora łazienkowego jakiego powinniśmy rozważyć jest jego wydajność. Odpowiednio dobrana wydajności wentylatora pozwala na utrzymanie komfortu w pomieszczeniu, czyli to jak szybko wentylator wyciągnie z łazienki parę czy brzydki zapach. Zaleca się, aby wydajność wentylatora była co najmniej trzykrotnie większa, niż objętość łazienki. Co ma szczególnieduże znaczenie w przypadku większych łazienek, gdyż dobierając bardzo małą wydajność, wymiana powietrza będzie znikoma.
                Podczas wyboru wentylatora prosimy zwrócić uwagę na średnicę kanału wentylacyjnego, do którego miałby być on podłączony. W większości wypadków będą to otwory o średnicach 100mm, 120mm, 125mm lub 150mm. Jeżeli jesteście Państwo na etapie budowy domu, bądź gruntownego remontu łazienki warto zaplanować wielkość otworu wentylacyjnego, którego średnica powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia i spodziewanej wydajności wentylatora. Im pomieszczenie jest większe, tym wentylator musi mieć większą wydajność, czyli musi być większy, a co za tym idzie – średnica otworu wentylacyjnego powinna być większa.
                Ważnym zadaniem jest dobór miejsca montażu wentylatora. Najczęściej wentylatory łazienkowe montuje się na jednej ze ścian łazienki. Poza standardowym miejscem montażu, wspomnianym powyżej można zamontować wentylator na suficie. Taka opcja jest możliwa,  jednak zakupiony wentylator musi posiadać łożyska kulkowe.  Dodatkowo montując wentylator pod kabiną prysznicową lub w innym miejscu, w którym istnieje niebezpieczeństwo polania wentylatora wodą, powinno się zamontować wentylator na napięcie 12V. Do montażu takiego wentylatora konieczne jest zastosowanie transformatora.
                Wentylatory łazienkowe występują wersji standardowej, jak i w wersji z dodatkowymi funkcjami jak np. opóźnienie czasowe czy czujnik wilgoci.
a) wentylatory standardowe– wentylator w wersji standard nie posiada żadnych dodatkowych funkcji. W praktyce często tego typu wentylatory podłącza się do włącznika oświetlenia (wentylator jest włączany/wyłączany razem ze światłem). Może być także załączany poprzez oddzielny włącznik na ścianie.
b) wentylatory z timerem  – wentylator te pracują jeszcze przez jakiś czas po jego wyłączeniu Wentylatory takie wymagają podłączenia trójprzewodowego. W większości wentylatorów opóźnienie czasowe jest regulowane i można je ustawić w przedziale od 2 do 30 minut.
c) wentylatory z czujnikiem wilgoci – inaczej wentylator z higrostatem  posiada funkcję samoczynnego załączenia się w momencie, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu przekroczy określoną wartość.
d) wentylatory z czujnikiem ruchu – wentylator z tą funkcją ma możliwość samoczynnego włączenia się w momencie, gdy zamontowany w nim czujnik wyczuje ruch w pomieszczeniu.
                Wyposażenie dodatkowe, które jest najbardziej pożądane przez klientów to
a) Zawór zwrotny - odpowiada za zapobieganie cofaniu się powietrza z kanału wentylacyjnego do łazienki w czasie, gdy wentylator nie pracuje.
b) Włącznik sznurkowy - czyli włącznik/wyłącznik za pomocą sznurka

                Ostatnim już aspektem wyboru wentylatora łazienkowego jest głośność. Dobierając wentylator do naszej łazienki warto zastanowić się także nad głośnością jego pracy. Na rynku dostępne są wentylatory bardzo ciche, których poziom głośności wynosi około 20 dB, więc praktycznie są niesłyszalne. Wszystko zależy od tego jaki wentylator potrzebujemy. Zdecydowana większość wentylatorów posiada poziom głośności około 40 dB, czyli mniej więcej tak głośne jak szeptanie.

3 komentarze:

  1. Wymiana powietrza w pomieszczeniu jest istotna dla normalnego funkcjonowania każdego człowieka. http://www.airnaturel.pl/ Dodatkowym ciekawym aspektem może być zakup nawilżacza powietrza, lub oczyszczacza powietrza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wentylatory łazienkowe kupowałem od https://interblue.pl/wentylatory,c,26 i jestem bardzo z nich zadowolony. takie wentylatory są niezwykle ważne w przypadku gdy w łazience nie mamy okna. Pomagają nam wyprowadzić wilgotne powietrze z pomieszczenia i to jest bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń