czwartek, 27 grudnia 2012

Zapotrzebowania na powietrze w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i rodzaju pomieszczenia .W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i rodzaju pomieszczenia w którym ta praca jest wykonywania różne są wymagania co do ilości powietrza na osobę . Poniżej przedstawiamy wymagania dotyczące wentylacji na osobę (wydajność w  m3/h ) w najbardziej typowych pracach oraz najbardziej popularnych pomieszczeniach użyteczności publicznej .

Typ pomieszczenia
Ilość powietrza w m3/h na osobe
Praca biurowa
20-25
Lekkie prace fizyczne
45
Ciężkie prace fizyczne
60
Teatry ,sale koncertowe
20
Stołówki
30
Sale konferencyjne
30
Kina ,hale widowiskowe
20
Pokoje hotelowe ,pomieszczenia socjalne
30
Restauracje
40
Muzea, czytelnie ,hale targowe
20
Sale wykładowe
30
Czytelnie
20

Jak widać z tabelki w zależności od typu pomieszczenia i rodzaju wykonywanej pracy  wymagania co do wentylacji i wentylatorów są różne . Należy pamiętać ze ilości powietrza w tabelce podane są dla jednej osoby i trzeba je przemnożyć przez liczbę osób przebywającą w pomieszczeniu dopiero wtedy będzie można określić wentylatory o jakich parametrach będą niezbędne do prawidłowej wentylacji .

1 komentarz:

  1. Zastanawiając się nad doborem systemu wentylacji oraz klimatyzacji w domu, warto jest też wziąć pod uwagę urządzenia nawilżające powietrze. W pomieszczeniach domowych umieściłam nawilżacze https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza, których zadaniem jest odpowiednie nawilżenie oraz poprawa jakości powietrza. Odpowiednio nawilżone powietrze jest też zdrowsze i zawiera mniej patogenów oraz szkodliwych substancji chemicznych.

    OdpowiedzUsuń