poniedziałek, 4 lutego 2013

Wentylatory dachowe subiektywny podział i przeznaczenie .Podobnie jak w przypadku  wentylatorów kanałowych  (wcześniejszy wpis) wentylatory dachowe mogą być wykonywane z różnymi rodzajami wirników . Rozpoczniemy od wentylatorów  dachowych  z wirnikami osiowymi . Charakteryzują się one sporą wydajnością lecz mniejszym sprężem  natomiast ich  średnice są stosunkowo duże jak na wentylatory dachowe  -zazwyczaj powyżej fi 400 mm . Dedykowane są wyrzucenie powietrza na krótkim odcinku . Najczęściej są stosowane w obiektach inwentarskich , halach , magazynach itp. Wszędzie tam gdzie wymagana jest spora wydajność przy niższym sprężu .

Foto wentylatora dachowego osiowego :

 
Kolejny typ wentylatorów  dachowych to wentylatory dachowe z wirnikami bębnowymi , moją one większy spręż od wentylatorów z winkami osiowymi i mniejsze średnice (najbardziej popularne od FI 140 mm- do 315 mm ) . Mogą być stosowane na dłuższe odcinki wentylacji . Ze względu na drobne łopatki przetaczane powietrze raczej nie powinno być zanieczyszczone . Raczej nie stosowane w rolnictwie (właśnie  ze względu na małe średnice i wrażliwość na zanieczyszczenia ) . Stosowane do wentylacji w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej itp.do przetłaczania czystego czynnika .
 
             Najbardziej popularne wentylatory dachowe w sprzedaży to te z wirnikami promieniowymi .Wirniki te charakteryzują się dużą sprawnością (duża wydajność i spręż ) a pyzatym są stosunkowo mocne i odporne na zanieczyszczenia  (duże łopaty ) . Popularne w obiektach przemysłowych różnego rodzaju także w zapylonych środowiskach . Ze względu na Duzy spręż przed wentylatorem można zainstalować filtr gdy wymaga tego ochrona środowiska . Często stosowane w okapach kuchennych i w instalacjach z dużymi oporami (długich , rozgałęzionych ) 

 Foto wentylatora dachowego z wirnikiem promieniowym  :

Wentylatory dachowe mozgą być wykonywane w wersjach przeciwwybuchowych , kwasoodpornych , temperaturowych itp. .


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz