czwartek, 3 stycznia 2013

Prawa wentylatorowe (wzory i przeliczniki dla wentylatorów )          Często spotykanym zagadnieniem wentylacji jest określenie jak zmiana  warunków pracy wentylatora  (obrotów , średnicy wirnika ,temperatury czynnika ) wpłynie na jego parametry użytkowe czyli wydajność i ciśnienie (spręż) . Poniżej w tabeli przedstawiamy podstawowe prawa i wzory opisujące wentylatory .W wykazie znajdziemy wzór na zmianę wydajności wentylatora przy zmianie jego obrotów ,wzór na zmianę wydajności przy zmianie średnicy wentylatora . Wzór na zmianę ciśnienia w wentylatorze  przy zmianie  obrotów oraz zmianie jego średnicy . Jest też wzór określający jak zmieni się zapotrzebowanie na moc wentylatora przy zimnie jego obrotów oraz przy zmianie średnicy .Są także wzory opisujące zmianę ciśnienia i mody wentylatora w zależności od zmiany temperatury . 

Jednostki :
g- gęstość powietrza [kg/m3]
p- ciśnienie powietrza [Pa]
T- temperatura  [0C]
n –obroty wirnika wentylatora [obr/min]
V –wydajność wentylatora [m3/s]
D –średnica wirnika [m]
P –moc wentylatora [kW]

  Z wzorów wynika ze w przypadku zwiększenia obrotów wydajność rośnie , ciśnienie rośnie jeszcze bardziej ale najbardziej rośnie zapotrzebowanie na moc . Często użytkownicy wentylatorów nie zdają sobie z tego sprawy podwyższając na przykład  falownikami obroty  wentylatorów  . Zwiększając obroty wentylatora należy pamiętać nie tylko o zapewnieniu odpowiedniej mocy ale także sprawdzić czy wirnik wentylatora wytrzyma zwiększenie obrotów np. powyżej wartość nominalnej określonej przez producenta .

       Natomiast wraz ze zmieszam obrotów następuje spadek wydajności i ciśnienia oraz spadek zapotrzebowania na moc pobieraną przez np wentylator kanałowy . Wykorzystuje się ta zależność często do obniżania zużycia energii elektrycznej tam gdzie niema potrzeby by wentylator pracował na nominalnych obrotach (odpylacze , suszarnie , hale fabryczne , zastosowania rolnicze ) . Jak widać ze wzorów oszczędności mogą być znaczne i warto przemyśleć zastosowanie np. falownika do regulacji obrotów gdyż inwestycja może się zwrócić w krótkim czasie .

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz