sobota, 16 lutego 2013

Wentylatory transportowe –informacje ,przeznaczenie         Jak sama nazwa wskazuje wentylatory transportowe służą  do transportu (przetłaczania ) wraz ze strumieniem powietrza rożnego rodzaju materiałów przede wszystkim  sypkich .  Najczęściej stosowane są w przemyśle drzewnym (tartaki itp. ) oraz w meblarstwie (meble , stolarka) –przy odbieraniu trocin ,wiórów, pyłów powstających przy obróbce maszynami stolarskimi . Ale stosowane są tez w przetłaczaniu granulatów , zboża, materiałów do brykieciarek typu sieczka ze słomy , wyciągania zanieczyszczeń  spawalniczych  z plazm itp. . Stosowane są także do załadunku i rozładunku tego typu materiałów  np. z samochodów .
              Wentylatory te charakteryzują się zazwyczaj solidną budową ( materiał przechodzi przez wirnik ) ,Wirnik i obudowa muszą być tak wykonane żeby przetłaczany  materiał ich nie uszkodził (nie przetarł oraz nie spowodował drgań wirnika ) .Ponadto  wirnik powinien być tak wykonany by się na nim nie” zawijały” np. wióry i inne materiały przetłaczane – Tak zwany wirnik samoczyszczący . Producenci wykonują te wentylatory w rożnych typach obudów (tak zwana potocznie obudowa „ ślimakowa”  lub „prostokątna” – na zdjęciach widać skąd te nazwy )  , wirniki tez mogą  mieć nieco inne kształty i ilości łopat ale zasada dziania jest ta sama . 

            W zależności od ilości przetłaczanego materiału , jego struktury , wilgotności oraz długości kanałów obciągowych dobiera się wentylatory o odpowiedniej wydajności  i ciśnieniu  pozwalającym pokonać opory instalacji i zapewnić  prędkość przepływu powietrza która zapewni transport materiału  bez tak zwanego „Zapychania „ .  Żeby nie generować nadmiernych oporów w instalacji powinna ona być wykonana zgodnie z zasadą generowania jak najmniejszych oporów ( unikamy kolan , przewężeń  , niepotrzebnych rozdzielaczy itp. )  Moce wentylatorów są różne zazwyczaj od 1,5 kw w górę najbardziej popularne w Polskich warunkach to moce ok. 2,2 kW  , 4kW i  nieco większe .
             Kwesta transportu to nie wszystko  na końcu instalacji trzeba przetłaczany materiał odseparować od powietrza z którym jest przesyłany . W następnym wpisie więcej na temat odpylaczy  i cyklonów które są stosowane z wentylatorami transportowymi  właśnie w celu separacji .
Polecane wentylatory transportowe sprawdzone od lat .

1 komentarz: