sobota, 13 kwietnia 2013

Sterowanie wentylatorami i wentylacją .Najprostszym sposobem regulowania wydajności wentylatorów trójfazowych jest regulacja za pomocą falowników . Falowniki umożliwią płynną regulacje wydajności praktycznie w całym zakresie obrotów . Dużą zaletą  przy obniżaniu obrotów za pomocą falowników jest uzyskiwanie  znacznych oszczędności  w zużyciu elektrycznej . Obniżamy obroty o połowę , wydajność spada o polowe a zużycie  energii spada ponad 60 % . Do falowników można podpinać dodatkowe urządzenia typu czujniki temperatury , ciśnienia , wilgotności itp. . Wbudowany w  większości falowników standardowo regulator PID umożliwia utrzymywanie zadanej temperatury (zwiększając bądź zmniejszając odpowiednio obroty urządzenia w zależności od poziomu sygnału z czujnika .Do falownika można podpiąć kilka wentylatorów (ważne  by ich łączna moc nie była większa  od mocy falownika ) . Najpopularniejsze w Polsce są falowniki LG/LS – proste w programowaniu i w atrakcyjnych cenach .
Wentylatory jednofazowe są trudniejsze w regulacji w zależności od typów silników mogą pracować z różnymi  regulatorami (transformatorowymi , tyrystorowymi , itp. ). Tutaj przy doborze trzeba się sugerować zaleceniami producenta co do typu możliwego regulatora . Czasami nawet regulacja nie jest możliwa .
Polecamy w dobrych cenach ->>  wentylatory kanałowe 

2 komentarze:

  1. Akurat u mnie wentylacja w ogóle się nie sprawdzała dlatego z niej zrezygnowaliśmy. W to miejsce zdecydowałem się wstawić oczyszczacz powietrza zdrovi.pl i myślę, że jak najbardziej takie filtrowanie i jonizowanie powietrza sprawdza się idealnie jak dla mnie.

    OdpowiedzUsuń