niedziela, 13 lipca 2014

Podłączenie wentylatora do zasilania – przydatne wskazówki




Gdy mamy już odpowiednio dobrany wentylator zamontowany w miejscu w którym najlepiej będzie spełniał swoją role zostaje jeszcze jego odpowiednie podłączenie do zasilania . W przypadku gdy wentylator ma  być regulowany oprócz standardowych zabezpieczeń dochodzą jeszcze kwestie odpowiedniego podłączenia  regulatora (dla silnika 3 F jest to falownik ) i jego ustawienia . Regulacja może być prosta np. pokrętłem ręcznie ale falowniki i inne regulatory umożliwiają też sterowanie np. z rożnego rodzaju czujników  na przykład   z czujnika temperatury lub wilgotności .  
Natomiast temat prawidłowego podłączenia wentylatora do sieci zasilającej dobrze opisany jest w artykule na www.nagrzewnice.info.pl . Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednich przekrojach przewodów zasilających , należy stosować zabezpieczania silnikowe zgodne z DTRką danego wentylatora .  Jeżeli silnik wentylatora ma tak zwany termik (rezystor  PTC ) należy także podpiąć pod niego odpowiedni  przekaźnik który to będzie dział gdy temperatura uzwojeń silnika wentylatora znacznie przekraczać dopuszczalne wartości .  Nie należy zapominać o takich kwestiach jak uziemienie  silnika , sprawdzenie kierunku wirowania łopat wirnika itp. . Spełnienie tych warunków zapewni prawidłową bezawaryjną prace a w przypadku wystąpienia jakiegoś nie porzadanego zdarzenia jest podstawą do rozparzenia reklamacji u producenta lub dystrybutora wentylatora . Pierwsze pytanie serwisu w przypadku awarii jest zawsze o prawidłowe podłączenie wentylatora do sieci zgodne z instrukcją wentylatora …

1 komentarz:

  1. Falowniki w magazynach energii to klucz do niezależności i zrównoważonej przyszłości. Ich elastyczność dostosowuje się do każdej zmiennej potrzeby, gwarantując efektywne i ekologiczne rozwiązania. https://e-zpue.com/falowniki/

    OdpowiedzUsuń